Jak robić krzyżówki

1. Należy ściągnąć z serwera program do generowania krzyżówek XGEN.EXE (LINK DO PLIKU). Program został sprawdzony programami antywirusowymi i jest całkowicie bezpieczny.

2. Uruchamiamy program XGEN.EXE. Po uruchomieniu pojawiaja nam się takie okienko :

rys. nr 1

Poradnik - 1.jpg

- małymi literami kolorem zielonym oznaczyłem zakładki :

a) narzędzia główne
b) narzędzia automatyczne
c) usuwanie
Pozostałych nie będę omawiał, bo nie są konieczne. Chętni jak najbardziej mogą metodą prób i błędów testować pozostałe funkcje programu.

a) narzędzia główne  - zakładka aktywna na rys. nr 1. Poszczególne opcje są zaznaczone cyframi arabskimi kolorem czerwonym:

Jak tworzyć krzyżówkę ?

1) Pole krzyżówk - Kratki (biały kwadracik) - gdy mamy aktywne pole nr 1) kratki dodajemy lewym klawiszem myszki, usuwamy prawym klawiszem. Klikamy oczywiście na szarych polach (nr 13)
Poszczególne hasła krzyżówki możemy numerować ręcznie aktywując 5) 6) lub 7) kwadracik. Nie polecam tego rozwiązania. Łatwiej jest to zrobić automatycznie wybierając zakładkę b) -> Automatyczne jak na rys poniżej

UWAGA : W pola nie wpisujemy żadnych liter, dlatego najlepiej najpierw ułożyć sobie krzyżówkę na kartce.

rys. nr 2

Poradnik - 2.jpg

Na rysunku nr 2 pojawiły się już numery haseł po kliknięciu automatycznego numerowania. Numery haseł pojawiły się w lewym górnym rogu skrajnych rogów krzyżówki.

Następnie numerujemy rozwiązanie krzyżówki czyli jej hasło. Robi się to w zakładce Narzędzia (a według rys. nr 1)

Poradnik - 3.jpg

Po pierwsze klikamy opcję 8 , zaznaczamy jeden z białych kwadratów i wpisujemy kolejne numery klawiaturą np 1, 2, 3, 4 ... itd . Gdy zapominamy jakiegoś hasła na dole pojawi nam się informacja o braku któregoś numeru.

Prawidłowo wypełniona krzyżówka powinna wyglądać tak jak ta na dole :

rys. nr 4

Poradnik - 4.jpg

Gdy zakończymy już edycję krzyżówki w programie zapisujemy ją  wybierając z menu :  Plik -> Zapisz jako. Uwaga w nazwie nalezy podac swoj nick, nazwę krzyżówki nieużywając polskich znaków. Nadajemy krzyżówce nazwę . Zapisany plik jest w formacie .txt . Przykładowa nazwa to kamil_moja_krzyzowka.txt

Przykładowy plik możesz ściągnąć tutaj (ŚCIĄGNIJ)

Opis pliku krzyżówki :

Otwierając plik krzyżówki zastajemy dużą ilość znaków , pokrótce opisze je Wam poniżej.

rys. nr 5

Poradnik - 5.jpg

Obszar zaznaczony kolorem czerwonym na rysunku powyżej odnosi się do ilości wierszy i kolumn krzyżówki. Obszar zielony to kod naszej krzyżówki. Zarówno obszaru czerwonego i zielonego nieruszamy, chyba że wiemy co robić.

 

UWAGA TERAZ BARDZO WAŻNA CZĘŚĆ . Czyli rys nr 6 - dodajemy hasła

Poradnik - 6.jpg

Cyframi arabskimi z nawiasem określone są hasła. Wpisujemy je tam w sposób pokazany w przykładowym pliku który powinieneś ściągnąć :

Przykładowy plik z poprawnymi hasłami możesz ściągnąć tutaj (ŚCIĄGNIJ)

Lista jest pusta